Урок 28 квітня

Тема уроку: Повторення. Розв’язування розрахункових задач 
(повторення типів задач, які розв’язували протягом року)


1. Розв’язування задач на виведення хімічної формули речовини (переглянути...)

Вивести формулу речовини можна:
• за загальною формулою відповідного гомологічного ряду та молярною (відносною молекулярною) масою речовини або її густиною чи відносною густиною;
• за масами, об'ємами або кількостями речовини реагентів чи продуктів реакції.
Хімічну формулу речовини можна вивести, якщо знати, до якого класу чи групи сполук вона належить і яка її відносна молекулярна або молярна маса. Молярну масу за відсутності відомостей про неї обчислюють за густиною речовини в газоподібному стані або її відносною густиною за певним газом:
Розглянемо, як розв’язують відповідні задачі на виведення хімічних формул алканів. Так само можна знаходити хімічні формули ненасичених вуглеводнів, спиртів, кислот тощо, а також неорганічних сполук.
ЗАДАЧА 1. Знайти хімічну формулу алкану, молярна маса якого становить 44 г/моль.
Відповідь: С3Н8.
ЗАДАЧА 2. Знайти хімічну формулу алкану, який має за нормальних умов густину 1,34 г/л.
Відповідь: С2Н6.
Формулу сполуки, яка вступає в реакцію, можна також вивести за її кількістю речовини, масою або об’ємом і аналогічними відомостями про речовини, які утворюються. Такі дані отримують, здійснюючи хімічний експеримент. Наприклад, певну порцію речовини спалюють у спеціальному приладі в надлишку кисню і визначають маси або об’єми продуктів її згоряння — вуглекислого газу, води, азоту тощо.
ЗАДАЧА 3. Знайти хімічну формулу газуватого вуглеводню, якщо при повному згорянні 50 мл цієї сполуки утворюються 150 мл вуглекислого газу і 200 мл водяної пари (об’єми відповідають однаковим умовам).
Відповідь: С3Н8.
ЗАДАЧА 4. Знайти хімічну формулу вуглеводню, якщо при повному згорянні деякої його маси утворюються 22 г вуглекислого газу і 11,25 г води. Відносна густина вуглеводню за воднем становить 29.
Відповідь: С4Н10
ВИСНОВКИ
Вивести хімічну формулу органічної речовини можна за загальною формулою відповідного гомологічного ряду та молярною (відносною молекулярною) масою цієї сполуки або її густиною чи відносною густиною. Формулу сполуки також визначають за масами, об’ємами або кількостями речовини реагентів і продуктів відповідної реакції.
1. Знайдіть хімічну формулу алкану, який має:
а) молярну масу 100 г/моль;
б) густину 0,714 г/л (н. у.);
в) відносну густину за повітрям 1,52.
2. Виведіть формулу насиченого вуглеводню, якщо масова частка Гідрогену в ньому становить 15,625 %, а відносна густина сполуки за вуглекислим газом — 2,91.
3. Визначте формулу бромопохідного метану, якщо його відносна густина за гелієм становить 23,75.
4. Яка хімічна формула продукту повного хлорування алкану, якщо відносна густина його пари за воднем становить 118,5?
5. При повному згорянні 0,1 моль вуглеводню утворилося 0,4 моль вуглекислого газу і 0,5 моль води. Виведіть формулу вуглеводню. (Усно.)
6. Знайдіть хімічну формулу газуватого вуглеводню, якщо при повному згорянні 30 мл сполуки утворюється 60 мл вуглекислого газу і 90 мл водяної пари (об'єми відповідають однаковим умовам).
7. Із суміші продуктів бромування насиченого вуглеводню було виділено сполуку, в якій масові частки Карбону, Гідрогену і Брому становили 0,13; 0,02 і 0,85 відповідно. Виведіть формули цієї сполуки і вуглеводню.

2. Розв’язування комбінованих розрахункових задач



3. Розв’язування задач на приготування розчинів із кристалогідратів

Пригадайте, кристалогідрати — це кристалічні речовини, які містять молекули води. Отже, готуючи розчини з кристалогідратів, треба враховувати кристалізаційну воду, що входить до їхнього складу. Розглянемо, як визначити в такому разі масу солі та масу води, потрібні для приготування розчину.
Приклади розв’язування задач
Приклад 1. Яку масу кристалогідрату MgSO4 *7H2O необхідно використати, щоб приготувати 360 г розчину з масовою часткою MgSO4 5 %?

Приклад 2. Визначте масу води, необхідну для приготування розчину з масовою часткою купрум(ІІ) сульфату 4 % із купрум(ІІ) сульфату пентагідрату масою 35 г.
Приклад 3. Яку масу калій сульфіду пентагідрату K2S • 5H2O треба розчинити в 270 мл води, щоб одержати розчин з 14 % калій сульфіду?
1. Визначимо, у скільки разів молярна маса K2S • 5H2O перевищує молярну масу K2S:
2. Позначимо rn(K2S) через х, тоді rn(K2S • 5Н2О) cтановить 1,8х. Складемо рівняння:
3. Обчислимо масу калій сульфіду пентагідрату, яка відповідає 50,7 г калій сульфіду:
у 200 г, що відповідають молярній масі K2S • 5H2O, міститься 110 г
Запитання та завдання
1. Яку масу кальцій нітрату тетрагідрату Ca(NO3)2 • 4H2O і води треба використати, щоб приготувати 240 г розчину з масовою часткою кальцій нітрату 32 %?
2. У сільському господарстві для боротьби зі шкідниками застосовують розчин барій хлориду дигідрату BaCl2 • 2H2O з розрахунку 500 г на 10 мл води. Яка масова частка BaCl2 у такому розчині?
3. Обчисліть масову частку натрій карбонату в розчині, що утворився внаслідок розчинення натрій карбонату декагідрату Na2CO3*10H2O масою 71,5 г у воді масою 236,5 г.
*4. Яку масу води треба витратити, щоб у результаті розчинення в ній 57,4 г кристалогідрату ZnSO4 * 7H2O одержати розчин цинк сульфату з масовою часткою розчиненої речовини 20,2 %?
*5. Яку масу кристалогідрату FeCl3* 6H2O треба розчинити у воді об’ємом 166 мл, щоб одержати розчин з w(FeCl3) = 8 %?
4. Закон  об’ємних відношень газів у хімічних реакціях


Розв’яжіть посильні для вас задачі
та фото робіт надішліть зручним для вас способом

  1. Масова частка Карбону у вуглеводні складає 85,7%. Густина парів вуглеводню за повітрям становить 1,931. Визначте формулу.
  2. Яка масова частка розчину сульфатної кислоти з масовою часткою кислоти 25% витратиться на взаємодію з розчином кальцій хлориду масою 100 г з масовою часткою солі 20%?
  3. Яка концентрація  магній сульфату буде в розчині, що отримається в результаті розчинення кристалогідрату магнію (МgSО4×7 Н2O) масою 10 г у воді масою 240 г?
  4. Який об’єм кисню необхідний для спалювання 10 л водню?




Немає коментарів:

Дописати коментар